... by przedłużyć wrażenia z podróży do wnętrza książki...

Literackie inspiracje: bookcrossingBy  Kasia     18:27    Etykiety:, 
Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy.
  
- Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru


Można właściwie powiedzieć, że powyższy cytat z Cienia wiatru to literacka definicja bookcrossingu. Bo chodzi o to, żeby dać książce drugie życie i zachęcić ludzi do czytania. Ale to nie Carlos Ruiz Zafón wymyślił ideę bookcrossingu, a amerykański programista komputerowy Ron Hornbaker, który w 2001 roku założył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Chociaż w Polsce bookcrossing pojawił się w 2003 roku (zobacz polską stronę bookcrossingową), to dopiero w ostatnich latach widać znaczące zainteresowanie tą inicjatywą oraz coraz więcej wydarzeń poświęconych promowaniu tego typu akcji. 

Ludzie zostawiają przeczytane książki w miejscach publicznych (na dworcach PKP, czy też w specjalnych regałach ulicznych) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Ale nie oszukujmy się, nikt nie lubi tak po prostu "uwalniać" swoich ulubieńców i często okazuje się, że punkty przeznaczone tego typu wymianie książkowej - zwyczajnie świecą pustką. Dlatego warto jest śledzić zorganizowane akcje bookcrossingowe i pokusić się na wzięcie w nich udziału. Być może uda Wam się odświeżyć trochę swoje biblioteczki! :) 
  
WROCŁAW


  
Wymień swoje książki! 

W weekend 24-25 lutego goście Parku Handlowego Auchan Bielany będą mieć okazję uzupełnić domowe księgozbiory i wymienić swoje książki na nieprzeczytane egzemplarze. Uczestników akcji czeka również konkursy i quizy z ciekawymi upominkami. Wstęp wolny! 

Przeczytane książki zbierają kurz na półkach? Może by tak podarować im drugie życie i zagłębić się w nowej lekturze? Weekendowa akcja typu „bookcrossing” w Parku Handlowym Auchan Bielany pozwoli na wymianę lektur z innymi pasjonatami czytania oraz uzupełnienie domowych księgozbiorów o nieprzeczytane egzemplarze. 
  
Aby wziąć udział w akcji należy zgłosić się ze swoimi lekturami do Punktu Obsługi na terenie galerii. W zamian uczestnicy akcji wybierają tyle samo pozycji książkowych dostępnych na regałach. Na gości czeka również wiele atrakcji i zabaw, w tym konkursów i quizów sprawdzających wiedzą na temat znanych pozycji książkowych. 

Partnerami wydarzenia są Bookcrossing Polska, Kobierzycki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Oficyna Wydawnicza Atut i Wrocławski Dom Literatury. Patronami medialnymi są Echo 24, Gazeta Wrocławska, Kącik Literacki, Oczytany Facet, Rude Recenzuje oraz Tu Wrocław. 

Wymiana książek oraz towarzyszące jej atrakcje odbędą się w weekend 24 i 25 lutego w Parku Handlowym Auchan Bielany przy ulicy Francuskiej 6 w Bielanach Wrocławskich. Akcja potrwa od godz. 11:00 do 19:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

KRAKÓW

 

 Drugie Życie Książki  to przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego. Akcja trwa już od 7 lat. W tym roku w Krakowie zaplanowanych jest aż 14 spotkań (zobacz kalendarium spotkań). Regały bookcrossingowe pojawią się również w trakcie literackich festiwali (Conrada i Miłosza). Zasady są proste! Za każdą książkę zabraną z regału, zostawiamy na półce jedną swoją. Można przynieść maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na stan książek – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni. Książki wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów. Nie marnuj książek, które Ci się znudziły. Podaj dalej i znajdź im nowych właścicieli.

*informacje o wydarzeniu we Wrocławiu pochodzą od organizatora imprezy
*informacje o wydarzeniu w Krakowie pochodzą ze strony internetowej http://drugiezycieksiazki.pl

Drogi Czytelniku!

Przede wszystkim cieszę się, że tu jesteś :) Kącik literacki to moje miejsce na dzielenie się wrażeniami z podróży do wnętrza książki. Jeśli i Ty miałeś/miałaś szczęście odbyć podobną wyprawę nie zapomnij wspomnieć o tym w komentarzu poniżej:) Z czasem książki rozpanoszą się po kąciku, a półki zaczną uginać się od ich ciężaru, dlatego mam nadzieję, że będziesz tu zaglądać. Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz