... by przedłużyć wrażenia z podróży do wnętrza książki...

Bajki tylko dla dorosłych, czyli „Opowieści Ewy Luny” Isabel AllendeBy  Kasia     23:48    Etykiety:,,,, 
Gustav Klimt
Dziewczynka zakochuje się w kochanku swojej matki. Wiedziona ciekawością i silnym pożądaniem, próbuje uwieść mężczyznę, już na zawsze zyskując sobie tytuł „Rozpustnej Dziewczyny”. W tropikalnych lasach Amazonii, Indianin odnajduje zniewoloną dziewczynę pochodzącą z plemienia jego matki. Pragnąc ocalić ją od życia gorszego niż śmierć, uwalnia jej duszę zgodnie z indiańskimi rytuałami. Duch zmarłej towarzyszy mu jednak tak długo, aż Walimai zakochuje się i nie może się od niej uwolnić. W Ameryce Południowej, kobieta dotknięta biedą ma jedynie trzy sposoby na poprawę swoich warunków życia: może wyjść za mąż, może zostać służącą, lub prostytutką. Odkrywając piękno i potęgę słowa pisanego, Belisa Crepusculario podąża własną ścieżką, sprzedając ludziom wiersze, listy miłosne i obelgi dla nieprzejednanych wrogów każdego kto się do niej zgłosi.

„Opowieści Ewy Luny” autorstwa Isabel Allende, to zbiór 23 barwnych i ekscytujących historii, które tytułowa bohaterka, współczesna Szeherezada, opowiada swojemu kochankowi przed zaśnięciem. Są to opowieści o emocjach, marzeniach, potędze natury, miłości i magii obecnej w życiu każdego. Przepełnione skandalem, przemocą, zepsuciem i śmiercią, a także sprawiedliwością, lojalnością i wolnością. W rzeczywistości, skandal to kluczowy element, który przyciąga oko czytelnika i pozwala bez tchu zagłębić się w świecie pełnym intryg i namiętności. Allende zgrabnie kreuje bohaterów, przedstawiając osobistości wywodzące się z różnych środowisk: partyzanci i wróżki, tyrani i piękne damy, chłopi i dziwki. Akcja ma miejsce w egzotycznych wioskach lub małych miasteczkach , gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Takie wiejskie środowisko to idealna sceneria dla powieści napisanej w konwencji realizmu magicznego. Tutaj bohaterowie żyją w rzeczywistości, w której granica pomiędzy światem realnym, a magicznym nie istnieje.  

Każda z opowieści to odzwierciedlenie krajobrazu, kultury i struktury społecznej Ameryki Południowej. Niesamowite baśnie dla dorosłych, czasami wulgarne i brutalne, pełne niepohamowanych namiętności i erotyzmu, magii i okultyzmu. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów „Ewy Luny”!

Moja ocena: 5/6


Isabel Allende
Opowieści Ewy Luny
Wydawnictwo Muza S.A. 2001
tłum. Ewa Zaleska

Drogi Czytelniku!

Przede wszystkim cieszę się, że tu jesteś :) Kącik literacki to moje miejsce na dzielenie się wrażeniami z podróży do wnętrza książki. Jeśli i Ty miałeś/miałaś szczęście odbyć podobną wyprawę nie zapomnij wspomnieć o tym w komentarzu poniżej:) Z czasem książki rozpanoszą się po kąciku, a półki zaczną uginać się od ich ciężaru, dlatego mam nadzieję, że będziesz tu zaglądać. Zapraszam!

2 komentarze:

  1. Nie czytałam, ale polecam Córkę Fortuny Allende:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno nadejdzie na nią moment, bo bardzo lubię Allende ;)

      Usuń